Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır? Olması Gerekenlerin Tam Listesi

Anne için, bebek için doğum çantasında olması gereken malzemelerin tam listesi. Doğum çantası ne zaman ve nasıl hazırlanır? Önemli olan eşyalar nelerdir?

0
492
Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır. Olması Gerekenlerin Tam Listesi
Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır. Olması Gerekenlerin Tam Listesi
  • Hangi ay doğum yapacaksınız?
  • Hava nasıl olacak?
  • Sezaryen mi? Normal Doğum mu?
  • Doğum çantası hazır mı?
  • İçine neler koydunuz?

Yoksa yeni mi hazırlamayı mı düşünüyorsunuz? O zaman aramıza hoş geldiniz. Doğum çantası, anne bebek çantası, hastane çantası olarak nitelendirilen hem bebek hemde anne için doğum öncesi ve sonrası lazım olan malzemelerin tam listesini sizler için derledik.

9 ay süren heyecanlı bekleyişin sonlarına doğru yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz için birçok hazırlık yaptınız. Odasını hazırladınız, eşyalarını aldınız. Bu süreçte herhangi bir acil durumla karşılaşmak mümkün olabileceğinden yeni doğan çantanızı hazır bulundurmalısınız. Hamileliğinizin 30. haftasından sonra doğum çantasını hazır bulundurmak işinizi kolaylaştırır. Psikolojik olarak da doğuma hazır hissetmenize faydası olabilir.  Aynı zamanda alışverişlerinizi de hamileliğinizin sonlarına bırakmamaya çalışın. Çünkü vücudunuz ağırlaştığında dükkan dükkan dolaşmak sizi yorabilir.

Hastane çantasını hazırlayıp evde kolayca görülebilen ve alıp çıkabileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. 34-35 haftadan sonra da kontrollerinize giderken hastane çantanızı arabaya koyabilirsiniz.

Gel gelelim çantanızda neler olması gerektiğine. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu konuda tek ve kesin doğru şudur diyemeyiz. Doğumun sezaryen mı? normal mi? olacağı, mevsimin ve havaların durumu, doğum yapacağımız hastanenin imkanları gibi birçok şartları da göz önünde bulundurursak herkesin doğum alışverişini ve hastane çantasını kendi şartlarına ve tercihlerine göre hazırlaması en mantıklısı olacaktır. Biz bu yazımızda size tecrübeli anneler tarafından onaylanmış ve genel olarak kabul görmüş bilgiler vereceğiz.

BEBEK İÇİN HASTANE ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKENLER?

En çok tercih edilen kız ve erkek isminin ne olduğunu biliyor musunuz? Kız için buraya, erkek için buraya tıklayabilirsiniz.

3 adet hastane takımı (Hastane çıkışı olarak tabir edilen ürünler genel olarak; alt ve üst zıbın, iç zıbın, çıtçıtlı zıbın, önlük, şapka, eldiven, atlet, külot, çorap ve battaniyeden oluşur. Ancak marka ve fiyata göre parçalar değişkenlik gösterir. Hastane çıkışı yerine alt üst zıbın takımları, eldiven, çorap vs. ayrı ayrı alınabilir)

Bebek Hastane Çıkışı - İçerisinde Olanlar
Bebek Hastane Çıkışı – İçerisinde Olanlar

3-4 adet ayaklı tulum

Bebek, Yenidoğan Ayaklı Tulum
Bebek, Yenidoğan Ayaklı Tulum

3-4 adet çıtçıtlı zıbın (Mevsime göre kısa veya uzun kol olabilir)

Yenidoğan Bebek Cırt Cırtlı Zıbın, Tulum, Body
Yenidoğan Bebek Cırt Cırtlı Zıbın, Tulum, Body

Mendil

Yenidoğan Bebek Mendili
Yenidoğan Bebek Mendili

Çorap, eldiven, bere

Yenidoğan Eldiven Çorap Bere
Yenidoğan Eldiven Çorap Bere

Battaniye (Hastane çıkış setlerinde yoksa ilaveten alınabilir.)

Yenidoğan Bebek Battaniyesi
Yenidoğan Bebek Battaniyesi

Bebek bezi (Bebek ilk günlerde sık sık kaka yapabileceğinden bolca almakta fayda var. 25-30 adet gibi.)

Bebek Bezi
Bebek Bezi

Islak mendil veya pamuk (Bazı anneler yenidoğan bebeğine ıslak mendil kullanmaktan çekinip pamuk ve suyla temizleyebiliyorlar. Piyasada kimyasaldan arındırılmış yenidoğanlara özel ıslak mendillerden 2-3 paket alınabilir.)

Yenidoğan Islak Mendili - Bebek Temizleme Pamuğu
Yenidoğan Islak Mendili – Bebek Temizleme Pamuğu

Pişik önleyici Krem (Genel olarak yenidoğan bebek hemen pişik olmaz ancak sık kaka yapacağından önleyici bir krem bulundurmak gerekebilir.)

Bebek Pişik Önleyici Krem
Bebek Pişik Önleyici Krem

Emzik (Eğer emzik alıştırmayı düşünüyorsanız yanınıza alabilirsiniz. Bazen yenidoğan bebekler emme güçlüğü yaşayabiliyor. Emzikle emme refleksi kazandırılabiliyor.)

Emzik
Emzik

Biberon (Tabi ki her anne bebeğini sadece emzirmek ister ancak bazı durumlarda mama verilmesi gerekebiliyor. Mamanın öncelikle kaşıkla veya şiringayla verilmesi uygun olacaktır. Tercihe göre biberon da alınabilir.)

Biberon
Biberon

Taşıma puseti (Hastaneden çıkınca bebeğinizi rahatça taşıyabilmek için yenidoğan uygun, güvenli bir puset almalısınız. Hatta bazı hastanelerde puset olmadan bebeğin kucakta çıkışına izin vermeyebiliyorlar.)

Bebek Taşıma Çantası - Puset
Bebek Taşıma Çantası – Puset

ANNE İÇİN HASTANE DOĞUM ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKENLER

2-3 adet pijama takımı/gecelik (Alt üst takım veya tam boy gecelikten alabilirsiniz. Lohusalar için emzirme rahatlığı olan elbise şeklinde olan pijamalar kolaylık sağlar. Alt üst rahat bir pijama takımı da seçebilirsiniz. Kaliteli pamuktan yapılmış olmasına dikkat edin.)

2-3 adet emzirme atleti/sutyeni (Emzirme atletleri gayet kullanışlı oluyor ayrıca sutyene ihtiyaç duymadan giyebilirsiniz.)

3-4 adet alt iç çamaşırı (Yüksek bel, pamuklu, rahat ve kullanışlı olmalı)

Yelek/Sabahlık (Hastane odaları bebek için de ideal olan sıcaklıkta olur ancak yine de kan kaybı dolayısıyla üşüme olabilir. Bulundurmakta fayda var.)

Çorap, terlik

Ped/hasta bezi (Doğumdan sonra ilk saatler kanama fazla olacağından külot şeklinde hasta bezleri rahatlık açısından tercih edilebilir. Sonrasında yoğunluğa göre ped kullanılabilir.)

Diş fırçası, macun, tarak

Makyaj malzemesi (Tercihe göre makyaj seven biriyseniz bu özel günde de kendinizi daha iyi hissetmek ve fotoğraflarda soluk çıkmamak için hafif bir şeyler sürebilirsiniz. Ancak unutmamalıdır ki her anne çok güzeldir. Söylediğimiz gibi tercihinize kalmış.)

Havlu, havlu kâğıt, ıslak mendil

Göğüs pompası (Sütün daha erken gelmesi için sağılabilir. Ancak bebeğin emme refleksini geliştirmek ve anne ile iletişimini güçlendirmek için öncelikle emzirmek gerekir.)

Göğüs ucu kremi (Doğru şekilde emzirme ile göğüs uçlarını korumak en güzeli ancak bazen göğüs ucu yaraları kaçınılmaz olabiliyor.)

Yukarıda da söylediğimiz gibi normal doğumda ertesi gün hastaneden taburcu olacağını düşünürsek bu malzemeler çok gelebilir ancak bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak doğum çantanızı hazırlamak en doğrusu olacaktır.

Siz doğum çantanıza neleri koydunuz. Eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz